Poradnik Pary Młodej 2018-01-12T15:42:00+00:00

Ślubny makijaż, a zdjęcia – jak dobrze wyglądać na fotografiach?

Jak współpracować z fotografem w tym ważnym dniu?

Poradnik dla młodej pary

Lista pytań które koniecznie musicie zadać fotografowi
1. Upewnijcie się co zawiera pakiet za który płacicie, ile wpłacić musimy zadatku a kiedy płacimy resztę? Czy są ukryte koszty, nikt nie lubi być tym zaskakiwany. Dobry fotograf obsługuje Parę młodą tak jak sam chciałby być obsłużony.
 2. Ile kilometrów przewiduje cena oraz czy wlicza się w to dojazd na sesje zdjęciowe w inny dzień?
 3. Jakie albumy i ich wykończenia są w cenie, ile jest stron w albumie oraz jaki jest jego rozmiar, ile zdjęć zostanie w nim umieszczonych?
 4. Czy będziemy mogli wybrać zdjęcia do albumu, warto zapytać czy będziemy mieć na nie wpływ? Fotografowie nie znają Waszych relacji rodzinnych i sami decydują kogo umieścić w albumie.
 5. Jaką ilość zdjęć otrzymamy (ile udanych, ile obrobionych?), w jakiej formie je dostaniemy? Więcej zdjęć nie oznacza, że fotograf jest lepszy. 🙂
 6. Czy zdjęcia będą nagrane w pełnej rozdzielczości, czy będą posiadały naniesione logo fotografa? Przy zabezpieczonych zdjęciach logotypem, będzie problem przy wydruku tych zdjęć w przyszłości np. na płótnie.
 7. Po jakim czasie od dnia wesela / pleneru otrzymam zdjęcia, czy jest to określone w umowie? Czy pół roku, rok po weselu dalej będziemy chcieli oglądać zdjęcia z takim zapałem?
 8. W jakich terminach może się odbyć plener, ile może trwać, ile miejsc można w tym dniu odwiedzić ? Czy są to weekendy czy dni robocze? Często fotografowie pracują na pełen etat w tygodniu.
 9. Jak fotograf współpracuje z kamerzystami i jak się wypowiada na ich temat?
 10. Czy ma zgodę na fotografowanie w miejscach sakralnych wydane imiennie przez lokalną Kurię? Zezwolenie jest niezbędne dla niektórych księży aby współpracowąć podczas mszy z fotografem.
 11. Jakie są godziny pracy fotografa w dniu wesela?
 12. Czy na zdjęciach znajdą się wszyscy goście. Warto porozmawiać o tym z fotografem czy jest to dla nas ważne aby każdy gość miał chociaż jedno zdjęcie. Od strony fotografa znów trudno jest uchwycić absolutnie każdego, ponieważ są osoby, które czasem nas unikają, nie chcąc się upubliczniać. Często też nie mamy świadomości że jest to dla Was ktoś ważny.
 13. Jakie doświadczenie posiada fotograf ? Ile lat pracuje w branży? Czy zdarzyło mu się usłyszeć krytykę swojej pracy w jakimkolwiek aspekcie. Asertywne osoby potrafią wprost powiedzieć co oferują a czego nie i w czym są najlepsze i nad czym pracują.
 14. Jaki styl pracy preferuje fotograf? Czy woli z boku chwytać emocje i być niezauważanym czy raczej woli być w centrum i ustawiać do zdjęć pozowanych. Temat przeważnie rozwija się i można dowiedzieć się nieco więcej słuchając o metodach pracy tego fotografa.
 
 … i pamiętajcie – to jedyny taki dzień w życiu, za kilka  lat zostaną tylko zdjęcia, albumy i wspomnienia.
 

PORTFOLIO